03-9721555 צרו קשר
() מוצרים נוספו לסל הקניות
עגלת הקניות שלך ריקה
סה״כ בסל: ₪0.00

משחקים חינוכיים לילדים בני חמש

משחקים חינוכיים לילדים בני חמש

מה זה משחק חינוכי? ולמה דווקא לילדים בני חמש?

משחק חינוכי הוא משחק שיש לו מטרה שהיא מעבר לכיף והנאה. שלא תבינו לא נכון כיף והנאה עבור ילדים ומבוגרים כאחד הוא דבר חשוב ובעל ערך. משחק חינוכי או ליתר דיוק לימודי נועד להעביר מסר לתת משהו נוסף 'ערך מוסף'. ואם אינני ברורה אתן דוגמה שבץ נא – משחק מוכר ואהוב. במשחק שבץ נא קיימים כל המרכיבים של משחק כפי שאמרנו כיף והנאה וגם תחרות בריאה. אולם לכולנו ברור שלמשחק שבץ נא יש מטרה נוספת שהיא למעשה מטרת העל. מטרה זו איננה מי ינצח במשחק אלא הזדמנות נהדרת ללמוד מילים חדשות וכיצד לאיית אותן. לדעתי אחד המשחקים הטובים שקיימים.

דוגמה נוספת וקלאסית היא משחק המונופול, אין, אין משחק חינוכי מושלם כמו זה. מצד אחד ברור שיש כאן משחק שעונה על כל הקריטריונים: כיף הנאה, תחרות בריאה ושאיפה לנצח. המצד השני יש בו המון דברים נוספים כמו: ניהול תקציב ומשאבים כלכליים, דחיית סיפוקים, חישובים מתמטיים, ראייה ותכנון לטווח ארוך ועוד ועוד ועוד.   

ולמה דווקא בני חמש?

ילדים בני חמש הם רגע לפני כיתה א'. הם עומדים לפני השינוי הכי משמעותי בחייהם. המעבר מהגן לכיתה א' הוא מעבר דרמטי שבין הילדות לבגרות. מאמרים רבים עסקו בנושא ואינני פסיכולוגית או מומחית לגיל הרך אולם ברור לכולנו שזה הרגע בו הם הופכים מילדים חסרי דאגות לחלוטין לסוג של מבוגרים עם מעט דאגות (הכנת שיעורי בית, סידור מערכת שמירה על חוקי בית הספר ועוד.)

השאיפה שלנו היא להקל עליהם את המעבר מהגן לבית הספר, ולצורך העניין אין טוב יותר ממשחק לימודי.

ולמה דווקא משחק חינוכי?

התשובה לשאלה מאוד פשוטה. משחק חינוכי הינו סוג של משחק בו אנו משלבים בין הכיף והלמידה. אם ניקח לדוגמה את המשחק דומינו עד 12 זהו משחק דומינו לכל דבר, אולם בשונה מדומינו חיות או פרחים הוא משלב 'חומר לימודי' מאפשר לילדים ללמוד מנייה, זיהוי ספרות והתאמות בין כמויות בתצוגות שונות. זהו משחק ויש עוד רבים כמוהו, 'משחקים לימודיים', שהם משחקים לכל דבר, אבל... גם מלמדים משהו. כפי שאמרתי בתחילת דברי מספקים את אותו ערך מוסף שאנו המבוגרים מחפשים עבור ילדינו.

לפני שנים הייתה פרסומת שאני חייבת להגיד עליה שהייתה גאונית. הפרסומת הייתה למעדן חלב 'דני' בשבילו זה דני ובשבילך חלב', אז כפי שאמרתי מפרגנת לפרסומאי שהגה את הסלוגן הזה כי הוא פשוט, אין מילים.
משחק חינוכי/ לימודי הוא בדיוק זה הילד משחק ברולטה ומתרגל חיבור, חיסור, כפל או חילוק. מבחינתו זה משחק לכל דבר מבחינתנו זו הזדמנות לתרגל את ארבע פעולות החשבון.

ונחזור לנושא לשמו התכנסנו, משחק חינוכי הוא משחק בו הילד מקבל גם ערך מוסף בנוסף לכיף וההנאה, משחק חינוכי הוא משחק שבו הילד לומד משהו על הדרך...

ועוד הערה אחת קטנה: כדי ללמוד, להבין ולזכור מתמטיקה יש לחזור ולשנן כדברי השיר 'אין מוצא'.
אבל וכאן נכנס האבל הגדול אפשר לתרגל עם דפי העבודה (משעמם למות) ואפשר לשחק מה עדיף?

 

למשחקים מתמטיים מרתקים נא לחצו: משחקים מתמטיים

 

 

חזרה למעלה